Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5 – Multiplication Chart - Mastery the Fun Way!
Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5
Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5
Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5
Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5
Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5
Multiplication Chart - Mastery the Fun Way!

Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet - Grades 3- 5

Regular price $12.95

Pet Math is a fun way to get students engaged in math by using real-life responsibilities that come with having pets.

 Each lesson offers the student a different day-to-day scenario in which mathematics can be applied to figure everything from the cost of dog food, to veterinarian bills. This is a great way to demonstrate the practical application of math with something kids love...pets!

Pet Math Workbook includes three fictional pet-related business pamphlets. These fun, colorful pamphlets are incorporated throughout the lessons for the student to research and calculate the costs of various pet-related activities such as buying pet food, grooming and veterinarian bills.

Real-Life Applications:

  • Money Computation
  • Check Writing
  • Budgeting Money
  • Discount Shopping
  • Price Comparison
  • Shopping Online
  • Critical Thinking

Math Skills Covered:

  • Area & Perimeter
  • Data Analysis
  • Story Problems
  • Charts & Graphs
  • Greater Than Lesser Than
  • Multiplication
  • Division

This 44 page workbook includes: 31 pet related applicable math lessons, 2 online price comparison activities, 30 problem review test, fun comic strip math decoder, and 3 fictional, pet business pamphlets to be used throughout the workbook. This is a consumable product. 

 


More from this collection